Vloga limfne drenaže pri zdravljenju lipedema
Lipedem je kronična metabolna motnja, za katero je značilno povečano kopičenje podkožnega maščevja. Pojavlja se skoraj izključno v ženski populaciji in najpogosteje prizadane spodnje dele telesa – predel bokov, stegen in goleni. Poleg estetskih in funkcionalnih težav, bolečin in občutka teže lahko občasno pri lipedemu prihaja tudi do motenj v delovanju limfnega sistema. To se kaže z otekanjem podkožnih tkiv oziroma nastankom edemov.
Ustrezna limfna drenaža je zato za posameznice z lipedemom zelo pomembna, saj zmanjšuje otekanje, izboljšuje prekrvavitev kože in podkožja ter lajša bolečine. Redne limfne drenaže so še posebej pomembne po operativnem zdravljenju lipedema, saj v tem primeru prispevajo k hitrejšemu in učinkovitejšemu celjenju in boljšemu končnemu rezultatu posega.
Kako limfna drenaža vpliva na težave, ki jih povzroča lipedem?
Eden od izzivov, s katerim se srečujejo bolnice z lipedemom, je otekanje prizadetih delov telesa, kar se najbolj izrazito kaže v predelu goleni (nastanek edemov). Edemi so posledica zastajanja tekočine v podkožju, ki je sestavljeno predvsem iz maščobnega tkiva. Limfni sistem, ki skrbi za odvajanje tekočine iz tkiv, pri lipedemu zaradi bolezensko spremenjenega maščobnega tkiva in kroničnega vnetja velikokrat ne zmore zadostno opraviti svoje naloge. Slabše odvajanje tekočine iz podkožja privede tudi do občutka teže, bolečin in občutljive kože na dotik.
Ročna limfna drenaža je nežna terapevtska tehnika, pri kateri s ciljanimi krožnimi gibi po koži spodbudimo in pospešimo obtok limfne tekočine v limfnih vodih. To pomaga pri zmanjšanju oteklin, saj poveča učinkovitost limfnega sistema. Z rednimi limfnimi drenažami imajo bolnice z lipedemom lahko otekanje ter z njim povezana nelagodja pod nadzorom.
Limfna drenaža ima tudi pomembno vlogo pri lajšanju bolečin in občutka teže, ki jih mnoge posameznice z lipedemom občutijo v prizadetih predelih, kot so stegna in goleni. Zaradi zmanjšanja otekanja se zmanjša tudi vnetje ter pritisk na končne živčne končiče, kar zmanjša bolečino in občutljivost kože na dotik. S pomočjo limfne drenaže se lahko izboljša tudi prekrvavitev kože in podkožja, kar izboljša videz kože ter tudi splošno počutje.
Limfna drenaža po operativnem zdravljenju lipedema
Pri operativnem zdravljenju lipedema z liposukcijo odstranimo večje količine bolezensko spremenjenega podkožnega maščevja. S tem zmanjšamo težave kot so bolečine in občutek teže, poleg tega pa izboljšamo tudi obliko in funkcionalnost prizadetih telesnih predelov. Po operativnem posegu je pričakovano začasno povečano otekanje podkožnih tkiv. Obremenjen limfni sistem potrebuje zato dodatno podporo za učinkovito lajšanje oteklin in pospešitev procesa celjenja. Redna limfna drenaža v zgodnjem pooperativnem obdobju (2-3x tedensko) pomaga pri hitrejšemu okrevanju in zmanjšanju oteklin po posegu, saj stimulira prekrvavitev tkiv in limfni pretok ter prepreči zastajanje tekočine v mehkih tkivih. Vse to pa prispeva k hitrejšemu celjenju tkiv.
Limfna drenaža pomaga tudi hitrejšem zmanjšanju seromov (kolekcij bistre tekočine v podkožju) in hematomov, ki se lahko pojavijo po obsežnih liposukcijah in lahko podaljšajo celjenje tkiv. Pravilna limfna drenaža z nežnimi gibi preprečuje, da bi se tekočina prekomerno zadrževala v tkivih, kar zmanjša tudi tveganje za morebitno okužbo ali druge zaplete. Z rednimi limfnimi drenažami v prvih dveh mesecih po operativnem posegu bolnice hitreje opazijo rezultate, saj so otekline manjše, okrevanje pa lažje in učinkovitejše.
Dolgoročne koristi limfne drenaže za bolnice z lipedemom
Limfna drenaža ne izboljša samo trenutnega počutja, temveč skupaj z drugimi ukrepi, kot so ustrezna prehrana, telesna vadba in kompresijska terapija, prispeva tudi k dolgoročnemu nadzoru nad lipedemom. Vzdrževanje dobre funkcije limfnega sistema je namreč izrednega pomena in zavira napredovanje te metabolne motnje.